
Alkotás inspiráló környezetben
- Részletek
- Címlapsztori
- 2025. július 09. szerda, 06:34
Giczy Kristóf grafikusművész, a kápolnásnyéki Alkotóház vezetője elhivatottan dolgozik azon, hogy a klasszikus grafikai eljárások, például a rézkarc és a litográfia számára méltó alkotóteret teremtsen. Az Alkotóház nemcsak műhelyt, de hamarosan művészszállót is biztosít majd az alkotók számára. A Velencei-tó magazinnak adott interjújában a műhely jelentőségéről, saját művészeti projektjéről és a kortárs grafika előtt álló kihívásokról mesélt.
Hogyan került kapcsolatba a kápolnásnyéki Alkotóházzal?
A Magyar Képzőművészeti Egyetem elvégzése után, sok pályakezdő grafikushoz hasonlóan, szembesültem azzal a problémával, hogy a klasszikus sokszorosított grafikai eljárások – mint a rézkarc, a litográfia vagy a fametszet – gyakorlásához nem található megfelelő alkotóhely. A grafikai műhelyek kialakítása komoly technikai feltételrendszert igényel, éppen ezért kezdtem el olyan lehetőségeket keresni, amelyek egy mindenki számára elérhető alkotótér létrehozását segítik. Hosszú évekig tartó tárgyalások ellenére sokáig nem sikerült érdemi támogatást szereznem. Végül a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola biztosított lehetőséget a grafikai műhely megvalósulására, amely az Alkotóház épületében kapott helyet. 2023 szeptembere óta az Alkotóház vezetője vagyok, ennek köszönhetően nemcsak a grafikai műhelyt gondozom, hanem egy kiválóan felszerelt szobrászati műhely létrehozásán is dolgozunk.
Giczy Kristóf, a kápolnásnyéki Alkotóház vezetője: „rendkívüli élmény, hogy egy olyan műhelyben dolgozhatok, ahol a gépparkot részben több mint százéves gépek alkotják”
Milyen lehetőségeket lát ebben az alkotótérben? Miért remek lehetőség ez a művészek számára?
A kápolnásnyéki Alkotóház egy minden szempontból kiválóan felszerelt grafikai és szobrászati műhelyt biztosít a művészek számára. Az itt alkotók számára a legkorszerűbb technikai feltételek adottak, inspiráló környezetben dolgozhatnak tehát. Hamarosan elkészül a művészszálló is, amely hazai és külföldi alkotóknak egyaránt lehetőséget biztosít arra, hogy hosszabb időre is itt dolgozhassanak. Terveink között szerepel a nemzetközi kortárs művészeti diskurzusba való bekapcsolódás is, hogy az itt folyó munka minél nagyobb figyelmet kapjon és hozzájáruljon a kortárs művészeti értékek társadalmi beágyazódásához.
Saját munkája hogyan kapcsolódik ehhez az alkotótérhez?
Számomra rendkívüli élmény, hogy egy olyan műhelyben dolgozhatok, ahol a gépparkot részben több mint százéves gépek alkotják. Az elmúlt időszakban elsősorban az alkotáshoz szükséges kondíciók megteremtésére összpontosítottam. A műhely lehetőségei olyan szintű művészeti munkát tesznek lehetővé, hogy még azoknak is érdemes ide látogatniuk, akik saját grafikai eszközökkel is rendelkeznek.
Jelenleg milyen projekten dolgozik, illetve milyen tervei vannak?
Jelenleg több kiállításon dolgozom, valamint egy kínai rezidens programban is részt veszek. 2022 óta az MMA Művészeti Ösztöndíj Program ösztöndíjasa vagyok, amely idén lejár. Ezzel összefüggésben nagyméretű rézkarcokból álló sorozatot készítek, amely még rengeteg munkát igényel. A sorozat tematikája a globalizáció által felerősíteni látszó, önpusztító törekvéseket ábrázolja. Az ember sok esetben visszaél a rábízott világ gazdag lehetőségeivel, embertársait vagy közvetlen közösségét puszta eszköznek tekinti saját önös céljainak megvalósításához. Ezek a tendenciák nemcsak világunkat és nemzetünket, hanem emberi méltóságunkat is fenyegetik. A sorozat a globalizáció „Bábel-tornyai” képében mutatja be ezeket a jelenségeket, utalva azokra az önpusztító következményekre, amelyek e folyamatok eredményeként kialakulhatnak.
Fotók: Kőmíves András